CANER&CAN HUKUK VE ARABULUCULUK OFİSİ

Sık Sorulan Sorular

Sadece İzmir’de mi hizmet veriliyor?

Büromuzun merkezi İzmir’dir; ancak başta İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya olmak üzere tüm Türkiye’de anlaşmalı olduğu avukatlar aracılığı ile hizmetlerini kesintisiz olarak sürdürmektedir.

Web sitesinde değinilmeyen konularda hizmetleriniz var mı?

Web sitesinde yer alan hizmetlerimiz büromuzun odaklandığı hizmetleri göstermektedir. Diğer hukuki hizmetlerimiz hakkında lütfen bizimle iletişime geçin.

Gönderdiğim belgeler Türkçe’ye tercüme ettirilmek zorunda mı? Tercüme işlemi ile siz ilgileniyor musunuz?

Gönderdiğiniz yabancı dildeki her belge Türkçe’ye tercüme ettirilmek zorundadır. Konu hakkında ofisimizdeki yeminli tercümanlar sizlere yardımcı olacaktır.

Caner&Can Hukuk Bürosunu nasıl yetkilendirebilirim?

Büromuzla yapacağınız görüşme neticesinde, büromuz tarafından takip edilecek hukuki işlemlerle ilgili bize bir vekaletname vermeniz gerekecektir. Danışmanlık hizmetleri haricinde, Türkiye’de resmi bir vekaletname olmadan avukatı görevlendirmek mümkün değildir.

Vekaletnameyi nasıl hazırlatabilirim?

Türkiye’de
Vekaletname Türkiye’de düzenlenecekse notere gitmek zorunludur. Türk vatandaşları, noterde kimlik veya mavi kartlarını ibraz ederek vekaletname çıkartabilirler.

Yabancı müvekkillerimiz ise, pasaportları ile notere gitmek zorundadırlar. Noterde ilk olarak pasaportlarını Türkçe’ye tercüme ettireceklerdir ve yeminli bir tercüman huzurunda vekaletname çıkarılacaktır.

Tüm bu işlemlere başlamadan büromuza danışmayı unutmayın. Büromuz size yardımcı olacaktır.

Yurtdışında
Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları veya mavi kart sahipleri, yurtdışındaki Türk Konsoloslukları’ndan vekaletname hazırlatabilecekleri gibi yurtdışında bulunan noterler aracılığı ile de vekaletname çıkartabilirler.
Yabancı müvekkillerimiz ise, ülkelerinde bulunan noterlerden vekaletname düzenlettirmek zorundadırlar. Büromuz tarafından iki dilde hazırlanmış vekaletname örneği müvekkilimize iletildikten sonra ilk olarak bu belge noterde imzalanmalıdır. Noter hem belgeyi hem de imzayı onaylamalıdır. Noter tarafından bu vekaletname düzenlendikten sonra, vekaletnameye yetkili kurum tarafından apostil şerhi vurulmalıdır. Apostil işlemi her ülkenin ilgili devlet makamı tarafından yapılmaktadır. Apostil işlemi yapılmayan vekaletnamelerin Türkiye’de bir geçerliliği bulunmadığından, mahkemeye veya ilgili bir makama sunulması mümkün değildir.

Tüm bu işlemlere başlamadan büromuza danışmayı unutmayın. Büromuz size yardımcı olacaktır.

Duruşmalara şahsen katılmak için Türkiye’ye gelmem gerekiyor mu?

Ceza duruşmalarında sanık olarak ifade verme durumu haricinde, duruşmalara şahsen gelmeniz gerekmemektedir. Sizi avukatınız temsil edecektir. Ancak; yaralanmanız veya sakatlığınız ile ilgili olarak Adli Tıp Kurumu sizi muayene etmek isteyebilir (bu konuda aşağıdaki soruyu ve cevabını inceleyiniz).

Bir uzman tarafından muayene edilmek üzere Türkiye’ye gelmem gerekiyor mu?

Hukuki işlemlere başlamadan önce ve işlemler devam ederken güncel sağlık durumunuz hakkında doktor raporları ve tüm tıbbi belgeleriniz sizden istenecek ve dosyaya sunulacaktır. Bazı mahkemeler ve Adli Tıp bu belgeleri yeterli görmektedir. Bazen ise, ülkenizdeki hastanelerden bazı testleri yaptırıp bize iletmenizi yeterli görmektedirler. Ancak; yine de bazı durumlarda mahkeme ve adli tıp kurumu sizi muayene etmek için Türkiye’ye çağırabilir.