CANER&CAN HUKUK VE ARABULUCULUK OFİSİ

Yabancı Sağlık Kasalarının Türkiye’deki Rücu Alacakları

Yabancı kişiler Türkiye’de tatil veya iş amaçlı bulundukları sırada trafik kazası geçirebilir ve kaza sonucu yaralanabilirler. Bu kaza mağdurlarının birçoğunun tedavisi ülkelerine döndüğünde devam etmektedir. Tedavi masrafları ise, ülkelerinde kayıtlı oldukları sağlık kasaları tarafından karşılanmaktadır. Sağlık kasalarının ödedikleri bu tedavi giderleri ise, Türkiye’deki sorumlulardan talep edilebilmektedir.

Tedavi giderlerinden kimler sorumludur?

Sorumlular; araç sahibi, sürücü, kazada kusurlu olan aracın sigortası ve SGK (Türk Sosyal Güvenlik Kurumu)’dır.
Türkiye’de 2011 yılında yeni ve önemli bir kanun değişikliği olmuştur. Bu değişiklik sonucunda, trafik kazası sonucundaki tedavi giderlerinin büyük bir bölümünden, hem de herhangi bir teminat ile sınırlı olmamak üzere, SGK sorumlu hale gelmiştir. Açılan davalarda, mahkemeler bilirkişi aracılığı ile SGK ve özel sigortanın sorumlu olduğu oranları belirlemektedirler. Tabii ki, bu sorumluluk oranları ve zararın kimlerden tazmin edilebileceği büromuz tarafından her olay için ayrı değerlendirilmekte ve müvekkillerimiz bilgilendirilmektedir.

Rücu alacaklarına ilişkin talepler, karışık bir mevzuata tabiidir ve bu süreç alanında uzman hukukçularla çözüme kavuşturulabilir. Büromuz kuruluşundan itibaren birçok sağlık kasasının Türkiye’deki rücu alacaklarını takip etmiş ve başarı sağlamıştır. Temsil ettiğimiz sağlık kasaları arasında hem kamuya ait hem de özel sağlık kasaları yer almaktadır.