CANER&CAN HUKUK VE ARABULUCULUK OFİSİ

Maddi Hasarlar

Ülkemize her yıl karayolu ile yüzbinlerce araç gelmektedir. Bu araçlar çeşitli sebeplerle maddi hasarlı trafik kazalarına karışabilmektedirler. Kaza olması halinde, kişinin normal şartlar altında kendi ülkesinde çok kolay regüle edebileceği bir süreç, başka bir ülkede olmanın verdiği stres ve kazanın neden olduğu şok-panik nedeniyle, zorlu bir hale gelebilmektedir. Bu süreci kolay atlatmak için kaza/hasar dan hemen sonra gecikmeksizin avukatınıza danışmanızı öneririz.

Sorumlulardan neler talep edilebilir?

  • Aracın tamir masrafları
  • Araç pert olmuş ise ikinci el değeri
  • Araçtaki değer kaybı
  • Araçtan mahrum kalınan süre boyunca oluşan giderler vb.

Peki, yabancı plakalı bir araç sahibi Türkiye’de kaza yaptığında nelere dikkat etmelidir?

Kaza tespit tutanağı

Kazanın nasıl olduğunu ve kimlerin kazaya karıştığını anlamak adına en önemli belgedir. Kazada yaralanan kimse yoksa, tutanak konusunda polis veya jandarma yardımcı olmayacaktır. Bu nedenle taraflar arasında tutulması gerekmektedir.

Kazaya ilişkin fotoğraflar

Sonradan elde edilmesi güç bir delil olduğu için kesinlikle kazadan sonra resimlerin çekilmesi gerekmektedir.

Kazaya karışan araçlara ve sürücülere ilişkin bilgiler

Bu bilgiler zaten kaza tespit tutanağında yer almalıdır. Ancak; kimlik, ehliyet, ruhsat gibi belgelerin örneklerinin alınması zorunludur.

Bu işlemler yapılması gereken ilk işlemlerdir. Ancak; zararı talep etmek için maalesef bu belgeler yeterli değildir. Bize ulaşmanız halinde, büromuz size izlemeniz gereken yol, hukuki süreçler ve gereken belgeler hakkında detaylı bilgilendirme yapacaktır.

Kazaya karışan yabancı plakalı araç sahiplerince tarafımıza en çok sorulan soruları aşağıda sizlere yardımcı olmak adına paylaşıyoruz:

Aracınız yürür ve ülkenize dönebilecek halde ise, aracınızı Türkiye’de yaptırma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Ülkenize döndüğünüzde bize göndereceğiniz ekspertiz raporu üzerinden, aracın ülkenizdeki tamir masraflarını veya araç pert olduysa ikinci el değerini talep etmeniz mümkündür.

Araç gümrüğe teslim edilmelidir. Pert aracın, kişinin ülkesinde koşullara göre ikinci el değeri istenebilir.

Yabancı plakalı araçların Türkiye’de geçirdikleri trafik kazaları sonucunda araçlarında meydana gelen zararları sorumlulardan yabancı para birimi (dolar, euro vs) üzerinden ve kişinin yaşadığı ülkenin koşullarına göre talep etmeleri mümkündür.

Yaşadığınız olay sonucunda hangi hukuki adımların atılması gerektiği, hangi tazminatın istenebileceği ve miktarının ne olacağı konusunda büromuz sizi uzman avukatları aracılığı ile aydınlatacaktır.